Polskie komiksy dla dzieci i dorosłych

2018-10-25

We współczesnym świecie, opanowanym przez nowoczesne technologie i internet, czytanie książek niestety zeszło na plan dalszy. Również czytanie komiksów wydaje się reliktem przeszłości. Okazuje się jednak, że nie do końca tak jest. Bohaterowie tych książeczek wciąż bowiem mają rzeszę swoich fanów, którzy chętnie wracają wspomnieniami do ich wesołych i ciekawych, a czasem też niebezpiecznych przygód.

Polskie komiksy i ich historia

* W Polsce komiksy ukazały się po raz pierwszy w okresie międzywojennym. Były to historyjki łączące obrazki z wierszowanym tekstem. Poruszały zazwyczaj w sposób żartobliwy tematy społeczne, polityczne i obyczajowe. Z tamtego okresu pochodzą na przykład komiksy znajdujące się w serii albumowej pt. "Dawny komiks polski". Wszyscy także na pewno znają pierwszy komiks dla dzieci wydany w Polsce opisujący przygody Koziołka Matołka - Makuszyńskiego i Walentynowicza.

* Po drugiej wojnie światowej pojawiły się komiksy kierowane do dzieci, np. "Kajko i Kokosz" czy "Tytus, Romek i Atomek", są one wydawane po dzień dzisiejszy. Bohaterowie tych komiksów w wykreowanym świecie przeżywają ciekawe przygody, zawierające pewne przesłanie dla czytającego, a równocześnie pełne są edukacyjnych ciekawostek.

W tym okresie pojawiły się też nieliczne komiksy dla dorosłych, np. "Kapitan Żbik" - o niezłomnym oficerze Milicji Obywatelskiej.

* Renesans polskich komiksów Rewolucja rozpoczął się z końcem lat 90., kiedy to nastąpił rozkwit twórczości młodych, niezależnych autorów. Wtedy swoją popularność zdobyło, np. "Osiedle Swoboda" Śledzińskiego. Wśród wybitnych autorów komiksów, poza Mateuszem Skutnikiem i wspomnianym już Michałem Śledzińskim, pojawiają się takie nazwiska, jak: Baranowski, Pawel, Chmielewski, Wróblewski, Kalinowski, Leśniak, Skarżycki, Wojda i wielu innych.