"Trzy metry nad niebem"- opowieść dla czytelnika uniwersalnego

2018-10-21

"Trzy metry nad niebem" to pierwsza część bestsellerowej, trzyczęściowej serii powieści włoskiego pisarza, Federico Moccia. Książki zyskały pozytywne rekomendacje nie tylko we Włoszech, ale także w wielu innych krajach na świecie, a na ich podstawie powstała ekranizacja w reżyserii Fernando Moliny. Nie jest to z pewnością typowy "cukierkowy" romans, lecz historia opowiadająca o prawdziwej miłości ze wszystkimi jej blaskami i cieniami.


Fabuła


Jest to opowieść o dwojgu ludzi, których połączyło gorące uczucie, pomimo faktu, iż pochodzili z dwóch różnych światów. Babi i Step różnili się dosłownie wszystkim. Ona była ułożoną dziewczyną z dobrego domu, on z kolei chłopakiem, którego wychowywała ulica i brutalne życie. Pod wpływem związku w obojgu zachodzą radykalne zmiany, lecz ich miłość zostaje wystawiona na próbę. Ich drogi się rozchodzą, by ponownie zbiegły się po latach, gdy Step ma już inną kobietę u swego boku. Okazuje się jednak, że nie zapomniał o swej wielkiej miłości. Babi tymczasem jest gotowa na wyjawienie głęboko skrywanej tajemnicy.


Refleksje o charakterze ogólnym i ponadczasowym


Książka "Trzy metry nad niebem" to opowieść o ludzkich namiętnościach, które nie słuchają głosu rozsądku ani żadnych norm społecznych. Perypetie oraz odczucia bohaterów nie są zapewne obce wielu osobom, dlatego też w powieści każdy czytelnik może odnaleźć coś dla siebie. Nie jest to, wbrew pozorom, typowa literatura kobieca, a poszczególne strony mogą skłaniać do głębszych refleksji na temat życia i szeroko pojętych relacji interpersonalnych.