Smaczna jadłonomia

2017-04-19

Blogi o tematyce kulinarnej są jednymi z najbardziej poczytnych w naszym kraju. Odkąd zapanowała moda na programy kulinarne w telewizji, niemal każdy próbuje swoich sił w kuchni. Na fali zainteresowania wyrosły nowe specjalistyczne blogi poświęcone osobom szukającym inspiracji do przygotowywania potraw jarskich


Nowa jadłonomia Marty Dymek jest to jeden z najpopularniejszych blogów o tematyce kulinarnej. Autorka skupia się na przekazywaniu przepisów pozwalających na spojrzenie na tematykę weganizmu z innej strony. Do tej pory wiele osób kojarzyło potrawy roślinne wyłącznie z mało smacznymi warzywnymi pulpami, które nijak nie mogły nasycić i zaspokoić pragnienie na mięso. Na blogu nowa jadłonomia pani Marta pokazuje, że jedzenie pozbawione produktów pochodzenia zwierzęcego może być zaskakująco smaczne, kolorowe oraz oryginalne. Bazując na recepturach z całego świata można stworzyć rzeczy niepowtarzalne, które przypadną do gustu nawet najbardziej zagorzałym mięsomaniakom. Za przykład niech służy kisiel marchewkowy, który bije na głowę wszystkie torebkowe kisiele ze sklepu.


Z przepisów zawartych w Nowej jadłonomii korzystają zarówno osoby wykluczające produkty pochodzenia zwierzęcego w diecie, jak i te, które są na diecie bezglutenowej. Kuchnia wykorzystująca głównie rośliny jest nadal najzdrowszą propozycją dla osób dbających o dobre samopoczucie i sprawność ciała.