Klasyczne polskie bajki dla dzieci

2016-07-28

Obecnie na rynku wydawniczym dostępny jest bardzo bogaty wybór bajek dla dzieci. Nowości książkowych jest tak wiele, że często trudno zdecydować się na konkretny tytuł, nie wiemy też, który z nich będzie najlepszy dla naszych pociech. Zanim jednak kupimy kolejną nowość być może warto zdecydować się na klasyczne polskie bajki, na których sami się wychowaliśmy.


Świetnym przykładem polskich bajek, które z pewnością przypadną dziecku do gustu są wierszyki i bajki Marii Konopnickiej. Zostały one napisane prostym, przyjemnym językiem, dzięki czemu spodobają się nawet najmłodszym. Pozwolą one dziecku poznać polską faunę i florę ‒ opisują lasy, pola, pojawiają się w nich bociany, jaskółki i zające. W dodatku te wierszyki łatwością zapadną maluchom w pamięci i szybko będą przez nie recytowane.


Dziecko powinno też poznać wiersze Jana Brzechwy, to właśnie on stworzył takie znane wszystkim utwory jak: „Kaczka dziwaczka”, „Kwoka” czy „Na straganie” i wiele innych. Jego wiersze nie tracą na aktualności pomimo upływu lat, nasze dzieci będą się przy nich z pewnością tak samo dobrze bawić, jak my kiedyś.


Mieszkając zagranicą powinniśmy troszczyć się o to, by dziecko nie utraciło swojego polskiego dziedzictwa. Właśnie dlatego zadbajmy, by poznało rodzime legendy, opowiadające o tym, jak powstał nasz kraj i jego stolica, o smoku Wawelskim i Złotej Kaczce. Są to niezwykłe historie, niepodobne do żadnych innych zagranicznych bajek. Sprawią, że dziecko poczuje się związane ze swoją ojczyzną, a nawet dumne ze swoich korzeni.