Czym charakteryzuje się literatura faktu?

2016-02-09

Literatura faktu jest specyficznym gatunkiem literackim oscylującym na granicy literatury pięknej i gatunków dziennikarskich takich jak reportaż, relacja, czy też raport lub wywiad.

W książkach tego typu zazwyczaj największy nacisk kładziony jest na fakty oraz autentyczność przedstawianych wydarzeń, jednak należy pamiętać, że piękny, literacki język jest nie mniej ważny.

Okres rozkwitu
Literatura faktu najprężniej rozwijała się w okresie tuż po zakończeniu II wojny światowej. Działo się tak dlatego, że ludzkość nie była w stanie poradzić sobie wtedy z szokiem, jaki został wywołany przez dramatyczne i traumatyczne wydarzenia wojenne. Żaden inny wcześniejszy konflikt zbrojny nie był w swoim charakterze tak straszny, bestialski i brutalny jak właśnie II wojna światowa.

To właśnie tuż po niej zaczęło powstawać najwięcej książek opartych na wywiadach z osobami, które przeżyły piekło obozów koncentracyjnych, wspomnień żołnierzy walczących na froncie, czy relacji osób pomagających ukrywać ludność pochodzenia żydowskiego.

Najbardziej znane polskie utwory pochodzące z tamtego okresu to : "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall, oraz "Medaliony" Zofii Nałkowskiej, pokazujące bestialstwo, jakiego dopuszczali się naziści w Oświęcimiu.