Książki przygodowe

2016-01-13

Współczesna powieść przygodowa


Niesamowite przygody, wartka akcja, bohaterowie o wyrazistych charakterach, to podstawowe cechy dobrej powieści przygodowej. Ten typ literatury zazwyczaj kojarzy się z twórczością dedykowaną dzieciom i młodzieży. Jednakże dorośli wielbiciele tego gatunku znajdą pozycje, które bez wątpienia spełnią ich oczekiwania.

Książki przygodowe cieszyły się szczególną popularnością w czasach, kiedy telewizja nie była jeszcze tak rozpowszechniona. Obecnie ten gatunek cieszy się nieco mniejszą popularnością, aczkolwiek pewne cech powieści przygodowej można zauważyć we współczesnych powieściach kryminalnych, obyczajowych czy też sensacyjnych.

Książka oknem na świat


Powieści przygodowe po raz pierwszy pojawiły się w osiemnastym wieku. W tamtym okresie były często jedynym oknem na świat. Dostarczały czytelnikom nie tylko rozrywki, ale też pozwalały na poznanie odległych krain. Bardzo często autorzy książek przygodowych na kartach powieści opisywali własne przygody, które przeżyli podczas podróży.

Tym gatunkiem literackim zajmowali się najwybitniejsi autorzy tacy jak Karol May, Juliusz Verne czy nasz rodak Henryk Sienkiewicz które możesz znaleźć w http://www.legolas.pl/s/wyniki/dzial/740/Przygodowa. Ich dzieła znalazły się w kanonie światowej literatury.