Za co kochamy książki - horrory i powieści grozy?

2015-12-10

Horror to dla wielu osób ulubiony gatunek literacki. Nawet dla tych, którzy mało czytają i niezbyt lubią książki horrory są często jedyną akceptowalną formą literatury. Dlaczego tak jest i co decyduje o ich ogromnej popularności?

Odpowiedź jest prosta - lubimy się bać. Pociąga nas to dziwne napięcie i zgroza towarzysząca czytaniu horrorów. Nikt nie chce, by spotykały go w życiu nieprzyjemne i stresujące sytuacje. Co innego jednak, gdy jest to stres i lęk kontrolowany. Czytając książkę z gatunku horroru, wiemy, że serwowany nam w nich strach, jest tylko na niby, a do tego możemy go dawkować wedle swojego uznania. Kiedy mamy już dość - odkładamy książkę i wracamy do niej następnego wieczoru. Czytanie horrorów przypomina jazdę na kolejce górskiej, wyzwala adrenalinę, wyostrza zmysły. W procesie zapoznawania się z książkami - horrorami niezwykle ważna jest też atmosfera odbioru. Dlatego najlepiej i najprzyjemniej jest czytać literaturę grozy wieczorami, kiedy w domu nie ma nikogo, światła są zgaszone, a za oknem hula wiatr. Słowo "najprzyjemniej" wydaje się nie pasować do tego opisu? Nic bardziej mylnego! Bo przecież o ową niepokojącą przyjemność z odczuwania lęku właśnie nam chodzi.

Przyjemność z kontrolowanego odczuwania strachu - to najważniejszy powód, dla którego większość z nas z wypiekami na twarzy sięga po tego typu książki - horrory i filmy grozy.