Nauka historii w szkołach

2015-08-09

Lekcje historii w szkole nie wszystkim kojarzą się dobrze. O jakości wspomnień często decyduje osoba nauczyciela, do którego należy przekazanie uczniom wiedzy. Właściwe podejście do młodzieży, sposób przekazywania informacji i pasja do wykładanego przedmiotu przyczyniają się do sposobu w jaki naukę historii odbiera grupa uczniów.

Naukę historii wspomaga czytanie książek historycznych. Nie muszą to być podręczniki. Warto wręcz, żeby książki historyczne, które czyta młodzież miały również inny niż podręcznikowy charakter. Podręczniki nawet, kiedy nie są napisane w suchy stereotypowy sposób, zawsze jednak pozostają podręcznikami, których uczniowie unikają. Nauka historii powinna pozostawić podręcznikom zadanie systematyzowania wiedzy. Warto jednak sięgnąć po różnego rodzaju książki dotyczące historii.

Dla uczniów interesujące mogą się okazać powieści historyczne, które opowiadają ciekawe fikcyjne historie, które jednak rozgrywają się w tle prawdziwych wydarzeń historycznych. Im bardziej wciągająca jest książka, tym szybsze i łatwiejsze staje się przyswajanie wiedzy historycznej. Jest to doskonały sposób na szybką i efektywną naukę przedmiotów historycznych.