Szwedzkie kryminały? Tak, ale nie tylko!

2015-08-13
Przez ostatnie lata autorzy skandynawskich książek kryminalnych dorobili się nie tylko wiernych fanów na całym świecie, ale też miana pisarzy kultowych. Wystarczy przywołać nazwiska takie jak Stieg Larsson czy Camilla Lacberg. Czy w polskim kontynentalnym klimacie może powstać kryminał tak dobry, jak w Szwecji?

Zygmunt Miłoszewski
Czytelnicy polskich kryminałów dobrze znają serię znakomitych książek kryminalnych, których bohaterem jest na swój sposób charyzmatyczny prokurator Teodor Szacki. Zygmunt Miłoszewski skonstruował postać jedyną w swoim rodzaju, a każda wychodzą spod jego pióra powieść to precyzyjnie skonstruowana układanka osadzona w typowych dla naszego kraju realiach. 

Joanna Chmielewska
Książki kryminalne Joanny Chmielewskiej mogłyby zająć pokaźnych rozmiarów półkę w mieszkaniu, ba, zmieściłyby się również w osobnej gablocie! Wiele książek Joanny Chmielewskiej zostało zekranizowanych, zaś pisarka za swą twórczość została uhonorowana Nagrodą Wielkiego Kalibru, wręczaną twórcą powieści kryminalnych. Fani Joanny Chmielewskiej cenią humor, dystans i bardzo wnikliwy oraz cenny zmysł obserwacji otaczającego świata. 

Autorów polskich książek kryminalnych jest oczywiście więcej, my zachęcamy do poznania powyższych.