książki historyczne

W zakamarkach historii czyli książki historyczne

2014-12-02

Nie tylko literatura faktu, biografie czy też różnego rodzaju podręczniki mogą dostarczyć nam solidnej i przydatnej wiedzy. Również beletrystyka to nierzadko świetny sposób na poszerzenie swoich horyzontów myślowych, a także zdobycie konkretnej wiedzy.

Przykładem na to mogą być książki historyczne, które mimo że w części są tworem fikcyjnym (to autor tworzy postacie bohaterów, ich zarys psychologiczny, a także konstruuje schemat fabularny), to jednak oparte są najczęściej na wydarzeniach prawdziwych. Dzięki temu czytając powieści historyczne jesteśmy w stanie być znacznie bliżej wydarzeń i postaci z historii niż dzieje się to, kiedy czytamy “suche” opracowania.

Niestety, nie zawsze fabularyzowane książki historyczne są całkowicie wiarygodne, zdarzają się również sytuacje, kiedy autor zgłębia daną tematykę w sposób niedostateczny, co zawsze odbija się na jakości książki. Często również punkt widzenia, który przyjmuje autor książki nie zgadza się z ogólnie przyjętym punktem widzenia zawodowych historyków na daną sprawę. Nie znaczy to jednak od razu, że to właśnie autor książki historycznej się myli - często odważne poglądy zostają potwierdzone dopiero po latach, dlatego też nie powinniśmy specjalnie mocno sugerować się kontrowersyjnością danego tytułu w kręgach naukowych - najlepiej jeśli sami będziemy w stanie wyrobić sobie własne zdanie i własny pogląd, a nie będziemy sugerować się opiniami specjalistów.

Książki historyczne praktycznie zawsze są świetnym sposobem na zgłębianie mniej znanych zakamarków historii, poznanie nieoczywistych faktów czy też różnych ciekawostek.