Co mówią nam baśnie polskie?

2014-11-18
Baśnie polskie to tak naprawdę bardzo wiele możliwości do wyboru, na rynku jest bowiem niezwykle wiele tytułów i trudno mówić o jakimś jednolitym zbiorze, gdzie znajdowałaby się każda polska baśń. Jednak pewne uogólnienia na ich temat możemy wysunąć, gdyż niemal każda z nich nawiązuje do znanych w naszym kraju legend czy historii.

Na przykład baśnie takie jak ta o Popielu, co go myszy zjadły, powstałą na podstawie wydarzeń historycznych. Zazwyczaj osadzone są one na kanwie wydarzeń, które miały miejsce, zostały tylko rozwinięte tak, aby były znacznie bardziej zrozumiałe dla osób które będą danej baśni słuchały lub będą ją czytały. Baśnie polskie to bardzo wiele historii, przekazywanych od wieków.

Dlatego też z biegiem lat nieco zmieniały on swoją formę co było między innymi wynikiem zmian językowych. Jednakże z pewnością można powiedzieć iż pozwalają one na to aby dzieci mogły niezwykle skutecznie przede wszystkim rozwijać swoją wyobraźnię.  W znacznej większości nie da się stwierdzić kto jest autorem konkretnych baśni, dlatego tez są to historie bezimienne, publikowane w zbiorowych zestawieniach. Na pewno jednak każdy z nas zna przynajmniej jedną znaną baśń polską.