Czy książki dla młodzieży są jeszcze w stanie zainteresować młodych?

2014-08-08

Współczesna młodzież ma różne zainteresowania, coraz rzadziej jednak związane są one z literaturą. Owszem, pewna część młodych ludzi nie stroni od książek, niektórzy wręcz aktywnie interesują się literaturą, jednak w porównaniu z popularnością książek młodzieżowych sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat możemy mówić o pewnym kryzysie tego rodzaju literatury.

Obecnie młodzi ludzie mają nadmiar rozrywek - komputer, telewizor, tablet, smartfon, a w nich popularne serwisy jak YouTube, Kwejk, Facebook czy Twitter - to wszystko w dużym stopniu angażuje uwagę młodych ludzi. Do tego dochodzą oczywiście również seriale i filmy, gry wideo, a także wiele innych, nieco bardziej aktywnych form rozrywki, jak jazda na rowerze czy kręgle. No i trzeba też się uczyć.

Na książki młodzieżowe brakuje czasu, brakuje również chęci by po nie sięgnąć. Klasyczne książki dla młodzieży nie wytrzymują dziś konkurencji z innymi, bardziej atrakcyjnymi wizualnie formami rozrywki. Czy jednak oznacza to, że ten rodzaj literatury zanika i czeka go koniec? Zapewne nie, gdyż zawsze znajdą się osoby, które będą chciały uciec do świata zamkniętego między okładką jakiejś ciekawej książki dla młodzieży, w której bohaterowie przeżywaliby podobne rozterki, mieli podobne problemy i w podobny sposób patrzyli na świat.