Trudne relacje rodzinne - wstrząsająca powieść "Kwiaty na poddaszu" V. C. Andrews

2014-07-07
Niektóre książki porywają nas swoją akcją, inne wyrazistymi postaciami bohaterów, jeszcze inne porywają nas fantastycznymi sceneriami i światem przedstawionym. Są też jednak książki, które poruszają w nas ukryte struny emocji, struny często nieuświadomione, które jednak zaczynają grać gdy oddajemy się lekturze. Jedną z takich książek jest powieść “Kwiaty na poddaszu” Virginii Cleo Andrews.

Emocje to jedna z najważniejszych rzeczy, które możemy wyciągnąć z literatury. Ostatnio jednak emocje stają się nieco mniej istotną wartością - ważniejsze stają się wartka akcja, czy silni bohaterowie. Jednak wciąż istnieje wiele książek, które potrafią obudzić w nas emocje, i to emocje nie zawsze łatwe i proste, często emocje z którymi trzeba sobie poradzić w ciągu dłuższego czasu i za pomocą głębszych refleksji. Właśnie takie emocje wyzwala książka V. C. Andrews pt. “Kwiaty na poddaszu”.

Jest to powieść, która opisuje trzy lata, niezwykle trudne, traumatyczne lata, które główna bohaterka i narratorka opowieści przeżyła w czasie swojego dzieciństwa. Po śmierci swojego ojca wraz z rodzeństwem została zmuszona do zamieszkanie na poddaszu rezydencji swoich dziadków, którzy byli osobami bardzo surowymi i religijnymi. Co gorsza, relacje między nimi, a matką dzieci były bardzo napięte - z uwagi na związek matki z jej bliskim krewnym, co było naruszeniem pewnych norm dla tradycyjnej rodziny.

Niestety, ofiarami tych trudnych relacji i zaszłości sprzed lat stają się dzieci, które zostają odizolowane od świata, pozbawione uczuć i pozostawione sobie na ciemnym poddaszu wielkiej rezydencji. “Kwiaty na poddaszu” to książka, która wciąż działa na emocje, wciąż wzrusza, prowokuje, stawia pytania, oburza.